Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Dnia 17 października  2016 roku biblioteka szkolna przyjęła do grona 30 nowych czytelników. Przede wszystkim celem pasowania było zapoznanie najmłodszych uczniów z biblioteką i jej „reklama” oraz zachęcenie do korzystania ze zbiorów.

Pierwszaki wraz z wychowawczyniami  obejrzały  pomieszczenie biblioteczne, zapoznały się  z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz „prośbami książek”.  Chętnie opowiadały o swoich domowych biblioteczkach i ulubionych książkach, odpowiadały na pytania jak należy, a jak nie powinno obchodzić się z książką. W tym celu zaprezentowano książkę zniszczoną – zaczytaną. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek, rozwiązując krzyżówkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po prezentacji zbiorów i zapoznaniu się z zasadami obowiązujących w bibliotece,  nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika przy pomocy wielkiego, gęsiego pióra.  Nowym czytelnikom wręczono zakładkę do książek wraz godzinami otwarcia biblioteki oraz słodki poczęstunek. Na zakończenie uroczystości każdy z uczniów wypożyczył swoją pierwszą lekturę.

Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno prowadzącym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia.

Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci wiedzą, jak należy zachować się w bibliotece szkolnej, potrafią samodzielnie wypożyczyć  książki i będą naszymi częstymi gośćmi.

 

Karolina Stark

Katarzyna PalmowskaSkip to content