Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, co oznacza to, „że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju”. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia spektrum zaburzeń autystycznych (za: Fundacja Synapsis).

Do naszej szkoły uczęszczają także osoby z autyzmem i z tego względu chcemy przyłączyć się do tej akcji. Z tej okazji prosimy wszystkich, by w miarę możliwości ubrali się tego dnia na niebiesko (kolor poświęcony autyzmowi, jest też ulubionym kolorem większości osób z autyzmem). W tym dniu wyłączymy również w szkole dzwonki, by zwrócić uwagę na potrzeby osób z autyzmem, które często są nadwrażliwe na dźwięki. Mamy nadzieję, że przyłączycie się do nas.

Logo na obrazku wyróżniającym zaczerpnięto ze strony: http://synapsis.org.pl/kampanie-akcje/miesiac-autyzmuSkip to content