Dzień Patrona 2017 r.

Dzień Patrona 2017 r.

25 października 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Tego dnia odbyła się akademia, podczas której wspominaliśmy żołnierzy broniących Westerplatte we wrześniu 1939 r.

Uroczystość jak zawsze rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu. Po czym przeraźliwie zawyła syrena alarmowa, no i się zaczęło. Koleżanki i koledzy odczytywali relację z przebiegu obrony Westerplatte. Na ekranie pojawiały się zdjęcia przybliżające nam dramat tamtych dni. Piotr ubrany w mundur sprawiał wrażenie jakby przybył z tamtych czasów, aby opowiedzieć o wojnie, która niszczyła nasz kraj. Kamil zagrał na trąbce „Rotę” tak przejmująco, że wszyscy słuchali w skupieniu i wzruszeniu. Jednak największe wrażenie wywarły na mnie koleżanki przebrane w anioły i recytujące wraz z kolegami piękny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Całość uwieńczył krótki film pt. „Niezwyciężeni” Instytutu Pamięci Narodowej opowiadający o losach naszego kraju od II wojny światowej do czasów obecnych. Na sam koniec Maja podziękowała nam za uwagę. Wtedy rozległy się gromkie brawa.

Jestem pełna podziwu dla uczniów przygotowujących tę akademię. Udało im się przekazać tak wiele cennej wiedzy o naszej historii, przypomnieć o czasach istotnych dla ojczyzny. Sposób, w jaki to zrobili, spowodował, że na długo zostaną w mojej pamięci i sercu żołnierze, którzy tak bohatersko walczyli za Polskę, nie bacząc na to, iż poświęcają coś najcenniejszego, własne życie. Zrozumiałam, jak straszna potrafi być wojna i zniewolenie oraz ile może przynieść i wyrządzić zła.

                                                                       Patrycja Kwiatkowska kl. V aSkip to content