Jak żyć każdego dnia według ekologicznych zasad? – wycieczka do EKO DOLINY

Jak żyć każdego dnia według ekologicznych zasad? – wycieczka do EKO DOLINY

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy
od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania,
zależy od każdego z nas”

Florian Plit

 

,

Z okazji Dnia Ziemi dzieci z klasy 2a i 2c wybrały się na lekcję ekologii do pobliskiej „Eko Doliny”. Zwiedziły jeden z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w Polsce. A wszystko po to, by dowiedzieć się, co dzieje się  z odpadami wywożonymi z naszych domów oraz jak dbać o naszą planetę segregując śmieci.

Pani Ewa Bergmann, pracownik zakładu, przedstawiła nam prezentację multimedialną o instalacjach wysypiska, a także opowiedziała o sposobach recyklingu odpadów. Zobaczyliśmy wagę przystosowaną do ważenia śmieciarek, linię sortowniczą, kompostownik oraz wiele ogromnych maszyn, bez których recykling nie byłby możliwy. Te ostatnie zrobiły na dzieciach największe wrażenie, no może jeszcze zapach, który od czasu do czasu przypominał nam o miejscu, w którym się znajdujemy i o wadze problemu, którym jest rosnąca konsumpcja i co za tym idzie, coraz wyższa hałda odpadów wywożonych z gospodarstw domowych.

Lekcja miała uświadomić dzieciom, że śmieci ginące za bramą naszych domów w śmieciarce, nie przepadają bezpowrotnie, lecz w znaczący sposób wpływają na przyszłość naszej planety. To od ich umiejętnego zagospodarowania zależy czystość Ziemi i komfort korzystania z jej walorów. To w jakim stanie pozostanie dla przyszłych pokoleń zależy od każdego uczestnika ekosystemu planety Ziemia! Również tego najmniejszego, który z lekcji w „Eko Dolinie” dowiedział się jak postępować, by dbać o jej los.

Anna MischkaSkip to content