JUBILEUSZ SZKOŁY

JUBILEUSZ SZKOŁY

25 października 2014 roku minęło 50 lat od nadania Szkole Podstawowej w Kielnie
imienia Bohaterów Westerplatte.

Szkoła Podstawowa w  Kielnie od momentu nadania jej imienia podtrzymuje pamięć o żołnierzach broniących polskiego wybrzeża. Z tej okazji w szkole odbywają się wycieczki, wystawy i konkursy. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w projekcie edukacyjno-wychowawczej „Westerplatte. Klucz do historii” organizowanym w ramach współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Wspólnie z wychowawcami i opiekunami uczniowie brali udział w grze terenowej, w czasie której poznawali historię walk w tym miejscu. Kontynuacją obchodów 50- lecia nadania imienia szkole było uroczyste ślubowanie klas pierwszych na Westerplatte przy współpracy z Grupą Rekonstrukcyjną „Westerplatte”. Uczniowie w asyście żołnierzy złożyli kwiaty na Cmentarzu Obrońców Westerplatte, a następnie przy pomniku Obrońców Wybrzeża odbyło się ślubowanie na sztandar szkoły. W czasie uroczystości uczniom towarzyszyli wychowawcy, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz rodzice. Następnie dzieci zwiedziły Koszary i Wartownię oraz zjadły przepyszną wojskową grochówkę.

Od 1 września uczniowie intensywnie przygotowywali się do obchodów Dnia Patrona, który odbył się w dniu poprzedzającym uroczystość 50- lecia nadania imienia szkole.
17 października nauczyciele przeprowadzili lekcje poświęcone tematyce wybuchu II wojny światowej oraz wspólnie z uczniami klas młodszych wykonali flagi, które następnie złożyli na grobach żołnierzy poległych w 1939 roku.  Następnie zwiedzali wystawy przygotowane w szkole, wzięli udział w uroczystej akademii oraz mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w  Konkursie Wiedzy o Patronie.

Obchody 50- lecia rozpoczęły się od uroczystego posiedzenia rady pedagogicznej, w której udział wzięli nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Po zakończeniu rady w kościele w Kielnie odbyła się uroczysta msza święta z udziałem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Orkiestra zakończyła obchody jubileuszu w kościele koncertem, po którym wszyscy zebrani goście wzięli udział w przemarszu ulicami Kielna i udali się do szkoły.

Następnie władze gminne z Wójtem Ryszardem Kalkowskim na czele, przedstawiciele instytucji i firm współpracujących ze szkołą, obecni i emerytowani pracownicy szkoły, absolwenci, rodzice i uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kielnie. Po akademii dyrekcja szkoły zaprosiła obecnych gości na tort ufundowany przez radę rodziców.  Nauczyciele oraz pracownicy szkoły przygotowali okolicznościowe wystawy, które tego dnia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Każdy z obecnych gości otrzymał okolicznościowy biuletyn wydany z okazji obchodów jubileuszu.

Zapraszamy do galerii…

Anna Mischka

                                                                                    Patrycja PiotrzkowskaSkip to content