Myślę pozytywnie – program profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Myślę pozytywnie – program profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Od stycznia 2019 roku nasza szkoła bierze udział w projekcie prowadzonym przez warszawski Instytut Edukacji Pozytywnej. Udział w projekcie (a jesteśmy jedną ze 100 szkół w Polsce, które się do niego zakwalifikowały) zakłada realizację programu profilaktycznego związanego ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Głównym jego celem jest wsparcie uczestników w radzeniu sobie ze wszechobecnym stresem oraz rozwijanie pozytywnych postaw i nastawienia do otaczającej rzeczywistości.

Dane z badań pokazują, że coraz więcej coraz młodszych dzieci cierpi na zaburzenia psychiczne i wymaga leczenia psychiatrycznego. Wzrasta odsetek depresji wśród dzieci, a próby samobójcze są podejmowane przez coraz młodsze osoby. Dzieci i młodzież są obecnie obarczone obowiązkami ponad swoje siły. Przeciętny czas spędzany przez ucznia w szkole jest w tej chwili równy czasowi, w którym pracuje na pełnym etacie człowiek dorosły. Młode osoby żyją pod dużą presją przy znikomej możliwości znalezienia czasu na odpoczynek. Do tego rodzice często nie mają czasu, by właściwe spędzić go z dzieckiem. Wszystko to generuje poważne problemy rzutujące na stan zdrowia psychicznego. Jako szkoła, której zadaniem jest przekazywać wiedzę, ale i zadbać o dobrostan psychofizyczny dzieci i młodzieży uważamy, że kwestia dbałości o zdrowie psychiczne młodych ludzi jest priorytetem w obecnych czasach. Ważne jest dla nas, by nasi uczniowie potrafili znaleźć równowagę między obowiązkami i odpoczynkiem, by w zdrowy sposób móc się rozwijać. Jako placówka z oddziałami integracyjnymi częściej niż inne szkoły stykamy się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi uczniów. One również generują różnego typu trudności w psychicznym funkcjonowaniu. Tym bardziej jest dla nas ważne, by właściwie zadbać o działania profilaktyczne skupiające się wokół sfery zdrowia psychicznego. Stąd decyzja, aby wziąć udział w projekcie IEP-u.

Projekt zakłada realizację szeregu działań – szkolenia online dla kadry pedagogicznej, warsztaty dla uczniów, nadzór i wsparcie merytoryczne mentora związanego z projektem. Te wszystkie zadania będziemy realizować przez najbliższe kilkanaście miesięcy.

Mamy nadzieję, że przyłączycie się do nas – Wy, drodzy Rodzice oraz Wy, drodzy Uczniowie.

CERTYFIKAT – zobacz TUTAJ

Więcej o projekcie:

http://www.instytutep.pl/mysle-pozytywnie.html

https://www.facebook.com/instytutep/

                                                                   dr Agata Hejmowska – psycholog szkolnySkip to content