PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM

Akcja „Podziel się posiłkiem” – mieliśmy w tym swój udział !

Program społeczny „Podziel się Posiłkiem” został zainicjowany w 2003 roku przez Danone’a, aby walczyć z niedożywieniem dzieci w Polsce.

Według badania Millward Brown, wykonanego na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności oraz firmy Danone (2013), skala problemu niedożywienia dzieci w Polsce jest wciąż znaczna i w przypadku tylko dzieci uczących się w szkołach podstawowych stanowi 7,4%. Ogólnie w Polsce szacuje się, że w 40% klas szkół podstawowych jest co najmniej 1 niedożywione dziecko.

W ciągu dziesięciu lat działania Programu dzięki zaangażowaniu Banków Żywności w całej Polsce zorganizowano dziewięć Ogólnopolskich Zbiórek Żywności w supermarketach, hurtowniach i sklepach tradycyjnych oraz objazd po Polsce specjalnego TIR-a Podziel się Posiłkiem, do którgo zbierana była żywność.

Przez 10 lat, dzięki ludziom dobrej woli, wsparciu wielu organizacji lokalnych oraz zaangażowaniu aż 219 tysięcy wolontariuszy, udało się zebrać ponad 3 300 ton kg żywności.

W tegorocznej akcji dzięki zaangażowaniu 35 000 wolontariuszy Banków Żywności zbierających żywność na terenie całej Polski oraz dobrej woli uczestników, udało się zebrać 472 tony jedzenia dla potrzebujących dzieci. W ciągu zaledwie dwóch dni tysiące ludzi okazało swoje serce przekazując podstawowe artykuły spożywcze tj. olej, mąka, cukier czy konserwy w wyznaczonych punktach sklepowych. Akcja jak co roku organizowana była przez Federację Polskich Banków Żywności przy współpracy z Danone.

Tegoroczny wynik zbiórki pokazuje pozytywną siłę oddziaływania programu oraz ogromną chęć pomocy ze strony wielu ludzi, którym nie jest obojęta sytuacja dzieci. Wciąż jest tak wiele do zrobienia – problem niedożywienia dzieci wciąż dotyczy 160 000 uczniów szkół podstawowych. Taka liczba dzieci mogłaby każdego dnia zapełnić miejsca na trybunach prawie 3 warszawskich Stadionów Narodowych!

A jaki był nasz udział – wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza w Gimnazjum w Kielnie – 19 wolontariuszy (uczniów i nauczycieli) zbierało żywność w pięciu supermarketach na terenie Trójmiasta. W naszych koszach znalazło się łącznie 1.622,19 kg żywności. Na tym nasze zadanie się nie zakończyło. Ze zebranej żywności sporządzono 20 paczek, które trafiły do rodzin w trudnej sytuacji, mieszkających w okolicach Kielna. Pozostała żywność została przekazana ubogim rodzinom z terenu Gdyni oraz do schronisk dla osób bezdomnych prowadzonych przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne o/Gdynia, z którym nasza szkoła od kilku lat współpracuje.

podziel się posiłkiem2 podziel się posiłkiem

Warto pomagać! Radość, uśmiech obdarowanych jest największą nagrodą za włożoną pracę i poświęcony czas. Pozytywny wpływ na życie innych daje wiele satysfakcji. Każdy z nas się o tym przekonał.

Chcesz spróbować swoich sił jako wolontariusz? Już niedługo będzie okazja – Świąteczna Zbiórka Żywności. Zgłoś się do opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariusza.

 

Uwaga! Zaproszenie nie tylko dla uczniów :)

 

Katarzyna Palmowska

opiekun Szkolnego Klubu WolontariuszaSkip to content