Wycieczka uczniów klasy 4a i 4b do Torunia w ramach projektu „Poznaj Polskę”

Wycieczka uczniów klasy 4a i 4b do Torunia w ramach projektu „Poznaj Polskę”

Przygoda, przygoda każdej chwili szkoda, świat jest piękny, wszerz i wzdłuż”.
W dniu 23.06.2022 r. odbyła się wycieczka klas 4 – tych dofinansowana przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Uczniowie naszej szkoły wybrali się do Torunia. W wycieczce uczestniczyło 44 uczniów. Podczas wycieczki podziwialiśmy  wystawy w Muzeum Toruńskiego Piernika, spacerowaliśmy z przewodnikiem po Starym Mieście, odwiedziliśmy Dom Kopernika.  Najwięcej radości sprawiła uczniom wizyta i seans w Planetarium. Po obiedzie był również czas na zakup suwenirów. Oczywiście niezbędną pamiątką były toruńskie pierniki.

Pierniki, to najpopularniejsze skojarzenie z Toruniem, dlatego pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Toruńskiego Piernika. Zwiedzając wystawę uczniowie dowiedzieli się dlaczego właśnie te ciastka są symbolem miasta.

Kolejnym skojarzeniem z Toruniem jest postać polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Dzieci miały okazję zwiedzać Dom Kopernika – prawdopodobnie miejsce narodzin uczonego, oraz jego pomnik mieszczący się na Rynku Staromiejskim.

Dzięki legendom opowiadanym przez przewodnika, uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się nazwa Toruń, poznali historię tego miasta. Zwiedzając starówkę mogli podziwiać: Rynek Staromiejski, którego centrum stanowi budynek średniowiecznego ratusza (siedziba Muzeum Okręgowego). Dzieci zwróciły również uwagę na trzy ciekawe pomnikiFilusia (poświęcony Zbigniewowi Lengrenowi i jego komiksom), Mikołaja Kopernika (z 1853 roku) oraz Flisaka (odnosi się do legendy o flisaku, który uwolnił miasto od plagi żab). Uczniowie mogli też podziwiać neorenesansowy  Dwór ArtusaKościół Świętego Ducha i barokową Kamienicę Pod Gwiazdą, które znajdują się w pobliżu Rynku.

Uczniowie są oczarowani urokiem miasta. Stojąc obok pomnika Kopernika czuli niesamowitą magię tego miejsca. Toruń, to miasto, które aż „pachnie” historią i mam nadzieję, że jeszcze nie raz do niego powrócą.

Więcej zdjęć w galerii

Wychowawca 4b: Sylwia KołomeckaSkip to content