NARODOWE CZYTANIE TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA

light-465350_640Była to już trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, którą w 2012 roku zainicjował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W sobotę 6 września 2014 r. publicznie czytana była perła polskiej literatury – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie „Trylogii” odbyło się w szkołach, domach kultury, parkach, bibliotekach, teatrach, salach koncertowych, domach zdrojowych, szpitalach oraz… aresztach śledczych. W ponad 1600 miejscach w kraju czytaliśmy najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza. Centralnym punktem Narodowego Czytania była Warszawa. Celem akcji było zwrócenie uwagi na powieść historyczną, w której Sienkiewicz przypomina czasy, kiedy Polska była potężnym państwem.

Kolejnym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, potrzeba dbania oą polszczyznę oraz poznanie dorobku polskiego noblisty. „Trylogię Sienkiewicz pisał „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami i dzieło istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze” – mówił prezydent Bronisław Komorowski, oficjalnie rozpoczynając w warszawskim Ogrodzie Saskim dzień z „Trylogią”. W stolicy aktorki i aktorzy wielu pokoleń przez cały dzień prezentowali „Potop” – ostatnią część dzieła Sienkiewicza. W scenerii Ogrodu Saskiego swoje interpretacje dzieła przedstawiali m.in. Anna Seniuk, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Jan Peszke. Czytaniu towarzyszyła muzyka na żywo.


W naszej szkole tegoroczna odsłona Narodowego Czytania Trylogii rozpoczęła się 5 września. Przygotowując się do akcji, uczniowie zapoznali się z twórczością pisarza a na lekcjach języka polskiego przybliżona została idea akcji oraz sylwetka Henryka Sienkiewicza. Zasiadając na rozecie w stylowym fotelu, uczniowie w sposób niezwykle wyrazisty odczytali fragmenty dzieł Henryka Sienkiewicza. Była to wspaniała okazja, by kolejny raz ożyły przygody Sienkiewiczowskich bohaterów.

Utwór czytali: Mikołaj Stańczuk kl. 3b gim, Maurycy Bieszk kl. 3a gim, Paulina Paczoska kl. 2a gim, Piotr Mielewczyk kl. 2b gim, Kinga Parchem kl. I b gim, Julia Węzeł kl. I b gim, Oskar Wilk kl. 6c. Lektorzy odczytywali fragmenty nt. miłosnych perturbacji Wołodyjowskiego, bitwy w wąwozie i ślubów Jana Kazimierza z „Potopu” oraz pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem z „Ogniem i mieczem”. Bo choć pamiętamy poszczególne części, to podczas każdego kolejnego fragmentu lektury na nowo trzymamy kciuki za bohaterów Trylogii. Na widowni gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów powieści. Tegoroczna akcja „Narodowe Czytanie” pozwoliła głębiej poznać dorobek polskiego pisarza a jej organizatorem w szkole była polonistka pani Mariola Kozakow.


Przed dwoma laty akcję Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wroku cała Polska czytała dzieła Aleksandra Fredry. Akcja organizowana pod patronatem Prezydenta RP cieszy się dużym zainteresowaniem i z niecierpliwością oczekujemy kolejnej odsłony. Za rok będziemy przechadzali się ulicami XIX-wiecznej Warszawy wraz ze Stanisławem Wokulskim – bohaterem „Lalki” Bolesława Prusa.



Skip to content