06 lis Wycieczka do Gniezna i Biskupina
W dniu 24 października uczniowie klasy Vb i VIIa wzięli udział w wycieczce do Gniezna i Biskupina w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej poprzez obserwację i doświadczanie.
Była to naprawę udana wycieczka! Mimo, że zorganizowaliśmy ją dopiero w drugiej połowie października, pogoda nam dopisała. W towarzystwie pięknej jesiennej pogody odwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski – Gniezno. Zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską pw. Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdują się relikwie św. Wojciecha. W katedrze podziwialiśmy m. in. bezcenny zabytek sztuki jakim są Drzwi Gnieźnieńskie zwane również Porta Regia – Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich.
Przed katedrą, przy pomniku Bolesława Chrobrego zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Potem przeszliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy tam wystawę „Początki państwa polskiego”. Przybliża ona pierwsze wieki naszej państwowości, okres panowania pierwszych władców z dynastii piastowskiej. Zobaczyliśmy nie tylko jak kształtowała się Polska, ale także jak żyli w niej nasi przodkowie. Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyliśmy m.in rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej, detale architektoniczne oraz drobne przedmioty codziennego użytku.
Z Gniezna udaliśmy się do Biskupina, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Posileni rozpoczęliśmy zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego. Biskupin jest jednym z najbardziej znanych w Europie Środkowej muzeów archeologicznych. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. Przewodnik zabrał nas do zrekonstruowanej osady. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby. Była to „żywa lekcja historii”.
Zmęczeni i zadowoleni wieczorem wróciliśmy do Kielna. Wycieczka dostarczyła nam wielu emocji i wrażeń. Zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.
Opiekun
Wioleta Ułasik