POMOC DLA CIAPKOWA

Oddam Ci całą moją miłość,
Oddam Ci całe moje serce,
Oddam Ci nawet moją duszę,
Tylko mnie przytul, weź na ręce.

Spojrzę Ci wtedy ufnie w oczy,
Wtulę swój nosek w Twoje ramię,
Przyrzeknę wierność już na zawsze …
A tej przysięgi nic nie złamie.

Więc daj mi tę ostatnią szansę,
Pomóż w bolesnej mej udręce,
Stanę się całym Twoim życiem,
…Tylko mnie przytul, weź na ręce…

 

Nigdy nie zawodzą swoich czworonożnych przyjaciół. Są zawsze wtedy, kiedy potrzebna jest pomoc. To młodzi ludzie, którzy w każdej wolnej chwili odwiedzają schronisko. Działają zupełnie bezinteresownie.

Na tę chwilę długo czekały bezdomne czworonogi z Gdyni. Ciapkowo, czyli schronisko dla bezdomnych zwierząt, zmieniło się nie do poznania. W miejscu po starych, zdezelowanych boksach stanął nowy, ogrzewany pawilon, w którym schronienie znajdzie sto psów.

Pierwszy etap przebudowy Ciapkowa pochłonął 1,8 mln zł. Inwestycję sfinansowało miasto. Schronisko zmieniło się nie do poznania. Zniknęły obskurne, stare boksy z budami dla psów. Teraz czworonogi zamieszkają w nowoczesnym, ogrzewanym pawilonie, który ma 317 mkw. powierzchni i będą miały do dyspozycji przestronne wybiegi. Budowa trwała rok.

30 grudnia 2014 r. we wtorek odwiedziliśmy schronisko dla zwierząt „CIAPKOWO” i przekazaliśmy dary dla Bezdomnych Zwierząt w Gdyni. Zawieźliśmy zebrane przez uczniów Zespołu Szkół w Kielnie podarunki w postaci suchej karmy, konserw, koców, swetrów, siana oraz pluszowe przytulanki, które umilą smutne psie i kocie życie w schronisku. W sumie przekazaliśmy około 100 kg karmy leczniczej dla psów i kotów. Tylko ostatniej nocy do gdyńskiego schroniska „Ciapkowo” trafiło pięć psów. To, czego teraz najbardziej im potrzeba to karma. W okresie zimowym psy potrzebują więcej energii. Muszą tej karmy więcej spożyć, aby było im ciepło. Mile widziane są ciepłe legowiska czy koce Każdy, kto chce pomóc, może przynieść pożywienie do schroniska na ulicę Małokacką 3A w Gdyni.

W schronisku w Ciapkowie zamieszkuje 285 psów i 178 kotów. Wiele zwierzaków trafia do schroniska chorych lub po wypadkach komunikacyjnych. Ich leczenie jest niesamowicie kosztowne. Schronisko dotowane jest z dwóch źródeł: pieniędzy przekazywanych przez Gminę Miasta Gdynia, OTOZ Animals oraz datków od ludzi dobrej woli, wspierających działalność dla Bezdomnych Zwierząt w Ciapkowie. Aby zapewnić zwierzętom godziwe warunki bytowe,Schronisko potrzebuje około 120.000 tysięcy złotych miesięcznie.

Dzięki inicjatywie uczniów klasy 3a gimnazjum w Kielnie już czwarty rok zwierzęta mają namiastkę domowego ciepła. Zbieramy dla nich dary i przekazujemy w grudniu każdego roku.

Ludzie pracujący w Schronisku przytulają je, głaskają, wyprowadzają na spacery. Opiekunowie zwierząt zwracają się do każdego psa czy kota po imieniu, czeszą je, strzygą w razie potrzeby, a latem także kąpią. W ubiegłym roku, podczas styczniowo-lutowych mrozów, zabrali część zwierząt do domów. To miało być tylko na chwilę, na przetrzymanie największego zimna, jednak żaden ze zwierzaków nie powrócił już do schroniska. Znalazły nowe domy. Obecnie wolontariat w Ciapkowie składa się z ponad 60 osób odwiedzających schronisko. Zgłosić się może każda osoba pełnoletnia, w wyjątkowych przypadkach przyjmowani są także szesnasto i siedemnastolatkowie, pod warunkiem, że ich prawni opiekunowie (rodzice) wyrażą na to zgodę osobiście.

W imieniu pracowników schroniska i ich podopiecznych serdecznie i gorąco dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji i zaangażowali się w pomoc schronisku.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni przyjmie dary od sponsorów i osób prywatnych. W schronisku zawsze przydadzą się:

  • sucha karma dla psów i kotów
  • karma w puszkach dla psów i kotów
  • koce, ręczniki, legowiska dla psów i kotów
  • ubranka zimowe dla psów
  • słoma
  • budy dla psów
  • klatki transportowe dla psów i kotów (różne rozmiary – najlepiej duże)
  • materiały budowlane (farby, kafelki, pędzle, gładzie szpachlowe, itp)
  • wszelkie inne dary mogące pomóc schronisku

Konto Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni na darowizny pieniężne:
50 1440 1026 0000 0000 0452 8344

 

 

Mariola KozakowSkip to content