Lekcja historii w Muzeum II Wojny Światowej

Lekcja historii w Muzeum II Wojny Światowej

20 czerwca 2018 r. klasy czwarte pojechały na lekcję historii do Muzeum II Wojny Światowej.

Nasi uczniowie poznali wojenne losy warszawskiej rodziny,  oglądając rekonstrukcję mieszkania w trzech różnych okresach: w 1939 roku – kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w 1943 roku – w trakcie okupacji niemieckiej oraz 8 maja 1945 roku – tuż po jej zakończeniu.

W każdym z mieszkań uczniowie szukali odpowiedzi na znajdujące się na kartach pracy pytania. Przeglądali stare gazety, obowiązujące ówcześnie dokumenty, oglądali dawne fotografie, czytali list, zaglądali do szuflad i szafy, a wszystko po to, by pozyskać potrzebne informacje o życiu codziennym w kraju ogarniętym wojną.

Porównując trzy rekonstrukcje mieszkania w różnych okresach II wojny światowej, uczniowie zobaczyli, jak wielki wpływ ma wojna na życie każdego człowieka i jak dzień po dniu zamienia szczęśliwe, rodzinne życie w walkę o przetrwanie.

Po pełnej wrażeń wizycie w mieszkaniu warszawskiej rodziny udaliśmy się jeszcze na chwilę na wystawę stałą, by spojrzeć na wojenne zniszczenia z innej perspektywy. Najpierw przechadzaliśmy się warszawską uliczką tuż przed wybuchem II wojny światowej, oglądaliśmy sklepowe witryny i sceny filmowe z przedwojennego kina. Następnie udaliśmy się do innej części miasta, by zobaczyć rekonstrukcję zrujnowanych warszawskich kamienic oraz leżące dookoła gruzy zniszczonej stolicy.

Po takiej lekcji historii nasuwa się tylko jeden wniosek: nigdy więcej wojny!

 

Ewa  Dąbrowska

Zdjęcie będące obrazkiem wyróżniającym pochodzi ze strony Muzeum: https://muzeum1939.pl/budynek-muzeum/60.htmlSkip to content