CO SIĘ DZIAŁO NA ZAJĘCIACH GRUPY PROJEKTOWEJ 3.2.1 START POZNAJEMY ZIEMIĘ – PRZYRODA Z EKSPERYMENTEM

CO SIĘ DZIAŁO NA ZAJĘCIACH GRUPY PROJEKTOWEJ 3.2.1 START POZNAJEMY ZIEMIĘ – PRZYRODA Z EKSPERYMENTEM

Każde zajęcia rozpoczynały się przypomnieniem wiadomości potrzebnych do realizacji bieżących tematów. Później opiekun podawał dodatkowe informacje, konieczne do wykonania zadań i doświadczeń, i przypominał o zasadach bezpieczeństwa podczas zajęć. Następnie nauczyciel z pomocą uczniów wykonywał eksperymenty z użyciem odczynników otrzymanych przez szkołę w ramach projektu. Efekty doświadczeń były wspólnie analizowane i komentowane, a także zapisywano reakcje i obliczenia.

Podczas zajęć znalazł się również czas na obejrzenie otrzymanych przez szkołę pomocy dydaktycznych i dyskusje na temat ich ewentualnego użycia na zajęciach projektowych oraz lekcjach.

Udało nam się przeprowadzić doświadczenia z kwasami, wodorotlenkami i niektóre reakcje otrzymywania soli. Uczniowie wykonywali doświadczenia dotyczące gęstości różnych cieczy, wlewając je warstwowo do wysokiego słoika i przeprowadzili próbę Trommera i Tollensa,  a także otrzymali etyn z karbidu. Eksperymentatorzy próbowali otrzymać mydło z oleju kokosowego, ale tłuszcz się przegrzał i niechcący otrzymali akroleinę, i trzeba było mocno wietrzyć salę. Może uda się następnym razem. Planujemy jeszcze zrobić model ziarnistości materii i popatrzeć chemicznym okiem na procesy zachodzące podczas pieczenia i gotowania w kuchni.

Oglądaliśmy również filmy z profesjonalnie przeprowadzanymi eksperymentami i pokazującymi budowę, życie i ewolucję różnych organizmów.

 

Małgorzata Ługin

Prezentacja multimedialna do ściągnięcia TUTAJ – nasze lekcje w pigułce.Skip to content