„Dobry start – rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Szemud”

„Dobry start – rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Szemud”

W SzkolePodstawiej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie jest realizowany Projekt „Dobry start – rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Szemud”

Projekt „Dobry start – rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Szemud” o nr FEPM.05.07-IZ.00-0129/23 współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego Pomorza EFS+, Działania nr 5.7. Edukacjaprzedszkolna w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Projekt jest realizowany, aby zwiększyć o 96 liczbę miejsc przedszkolnych i poprawić jakość edukacji przedszkolnej w Gminie Szemud. Z projektu korzystać będzie 24 nauczycieli oraz 344 dzieci z 8 oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Szemud.

Zostaną zrealizowane dodatkowe zajęcia terapeutyczne dla dzieci ze zdiagnozowanymi trudnościami i potrzebami oraz zajęcia w zakresie rozwoju kompetencji matematycznych i cyfrowych. Nauczyciele zostaną przeszkoleni w zakresie podniesienia kompetencji i umiejętności praktycznych dotyczących wsparcia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz rozwijania kompetencji matematycznych i cyfrowych.

Efektem projektu będzie utworzenie 96 miejsc przedszkolnych na terenie Gminy Szemud oraz podniesienie kompetencji i umiejętności praktycznych nauczycieli. Rozwiązane lub zniwelowane zostaną również zidentyfikowane problemy u dzieci. 

Okres realizacji projektu: 01.09.2023 – 31.08.2027

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 5 092 042,90 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 4 582 838,61 zł

Regulamin projektu „DOBRY START – rozwój edukacji przedszkolnej”

Załacznik nr 1 Formularz rekrutacyjny do udziału dziecka

Załącznik nr 2 Formularz rekrutacyjny dla nauczyciela,nauczycielki do udziału w projekcie Dobry start – rozwój edukacji przedszkolnej

Załącznik nr 3 Oświadczenie uczestników projektu o rezygnacji w projekcie Dobry start-rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Szemud

Załącznik nr 4 Opis dostępności biura projektu w Urzędzie Gminy Szemud

Zalacznik nr 5 Opis dostępności miejsca realizacji projektu oraz punktu rekrutacyjno-informacyjnego w szkole,zespole objętych projekt

Załącznik nr 6 Oświadczenie o nieprzystąpieniu dziecka do udziału w projekcie

„Dobry start – rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Szemud” w naszej szkole

Nasza szkoła jest miejscem, gdzie edukacja spotyka się z pasją i nowoczesnością. Dzięki wsparciu Gminy Szemud realizujemy trzy wyjątkowe projekty:

· „Dobry start – rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Szemud”,

· „Wdrażanie edukacji włączającej w szkołach podstawowych w Gminie Szemud”,

· „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół podstawowych w Gminie Szemud”.

Pierwszy z nich – „Dobry start” – skierowany jest do najmłodszych dzieci i ma na celu stworzenie im najlepszych warunków do rozwoju poprzez atrakcyjne i nowoczesne formy edukacji. Projekt „Dobry start” wspiera rozwój dzieci w wieku przedszkolnym poprzez:

· rozwijanie kompetencji matematycznych i cyfrowych,

· pomoc dzieciom z trudnościami w zakresie funkcji językowych i spostrzeżeniowych,

· wsparcie dzieci z zaburzeniami w zakresie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni,

· organizację zajęć indywidualnych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

To szansa na wyrównanie możliwości edukacyjnych i stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju w przyjaznym, inspirującym środowisku.

Zajęcia realizowane w ramach projektu „Dobry start” to prawdziwa podróż w świat nauki, technologii i kreatywnej zabawy. Dzieci mają okazję odkrywać podstawy programowania i robotyki, pracując z nowoczesnymi narzędziami, takimi jak Geniboty i Photony. Dzięki temu uczą się logicznego myślenia, planowania i rozwiązywania problemów w praktyce. Kolejną atrakcją jest budowanie konstrukcji z klocków LEGO, które rozwija wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i umiejętność współpracy w grupie. Nie brakuje również zabaw z kodowaniem – dzieci kodują przy pomocy kolorowych kubeczków, ucząc się sekwencji i algorytmów w formie gry. Ogromną radość sprawiają im aktywności na magicznym dywanie, który reaguje na ruch i pozwala na interaktywne gry edukacyjne, oraz malowanie na świetlnej tablicy, gdzie powstają barwne, kreatywne obrazy. Zajęcia matematyczne przybierają wyjątkową formę – matematyka w kuchni to odmierzanie i ważenie produktów, a na zakończenie wspólne przygotowanie pysznych smakołyków. Dzieci uczą się w praktyce, jak łączyć wiedzę z życia codziennego z nauką.

W ramach zabaw sensorycznych dzieci ćwiczą motorykę małą, korzystając z mas plastycznych, piasku kinetycznego czy ścieżek sensorycznych. Zajęcia ruchowe wprowadzają elementy rytmiki, tańca, wspierając koordynację i poczucie rytmu. Nie brakuje również zajęć plastycznych, podczas których powstają kolorowe prace pełne wyobraźni. Ponadto dzieci uczestniczą w zabawach z wykorzystaniem aplikacji edukacyjnych na tabletach, które rozwijają kompetencje cyfrowe. W czasie zajęć wykorzystywane są gry logiczne, które uczą cierpliwości i strategicznego myślenia.

 

Wszystkie te aktywności odbywają się z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu, co pozwala dzieciom korzystać z nowoczesnych technologii i materiałów edukacyjnych na najwyższym poziomie. Każde spotkanie to połączenie nauki i radości, które sprawia, że dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach i zdobywają nowe umiejętności w atmosferze zabawy i odkrywania świata.

„Dobry start” to inwestycja w przyszłość najmłodszych. Uczymy dzieci współpracy, kreatywności i korzystania z technologii, które będą nieodłączną częścią ich życia. To także wsparcie dla rodziców – pewność, że ich pociechy rozwijają się w bezpiecznym, nowoczesnym i pełnym radości środowisku.



Skip to content