Lekcja przyrody i gry terenowe w lesie w ramach innowacji pedagogicznej „Ciekawy świat wokół nas”.

Lekcja przyrody i gry terenowe w lesie w ramach innowacji pedagogicznej „Ciekawy świat wokół nas”.

29 października dzieci z klasy 2 a SP wzięły udział w nietypowej lekcji przyrody w pobliskim lesie. Lekcja zaczęła się od wędrówki leśnymi ścieżkami i rozpoznawania różnych gatunków drzew. Następnie, dzięki obserwacji jaru, dzieci zrozumiały jakie skutki dla krajobrazu wynikają z rzeźbotwórczej działalności wód płynących. Ponadto zobaczyły nory leśnych zwierząt, odkryły siedlisko hubiaka pospolitego i przekonały się w praktyce, że las ma warstwy.

Kolejnym etapem zajęć były gry terenowe. Uczniowie rozwiązywali różne zadania i zdobywali odznaki – sprawności, za ich poprawne rozwiązanie. Znalezienie zadań zaszyfrowanych w kopertach nie było łatwe, gdyż były one schowane w różnych miejscach polany śródleśnej. Dzieci z dużym zaangażowaniem szukały ukrytych kopert z zadaniami i chętnie walczyły o tytuł: znawcy przyrody, łamacza szyfrów, znawcy węzłów, obieżyświata. Była praca z mapą topograficzną, zagadki, rebusy, szyfry i wiązanie węzłów.

W drodze powrotnej do szkoły dzieci dostały mapy do skarbu ukrytego w pobliżu lasu. Wszystkie dzieci odnalazły swój skarb i z uśmiechem na twarzy wróciły do szkoły opowiadając sobie wrażenia z nietypowej lekcji w lesie.

Anna Mischka, Patrycja PiotrzkowskaSkip to content