NARODOWE CZYTANIE

NARODOWE CZYTANIE

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalki” Bolesława Prusa. Tegoroczną lekturę „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza wybrali Polacy podczas internetowego głosowania.

Powieść historyczną „Quo vadis” Henryk Sienkiewicz publikował w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza – w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Narodowe Czytanie odbyło się 3 września 2016 roku w ponad 2200 miejscach w całej Polsce. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przeczytała Para Prezydencka. Wydarzenie było dostępne również dla osób niesłyszących, gdyż tłumaczono powieść na język migowy. Do udziału w inicjatywie zaproszono znanych aktorów. Również muzycy włączyli się do akcji, tworząc akompaniament do wybranych fragmentów powieści.

W naszej szkole Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza odbyło się 7 września.

Spotkanie z twórczością polskiego noblisty rozpoczęliśmy od obejrzenia filmów ukazujących, jak dzieło Henryka Sienkiewicza czyta Para Prezydencka oraz Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Gliwic. Okazało się, że czytać można zawsze i wszędzie, nawet podczas skoku spadochronowego.

Następnie głos zabrała pani dyrektor Joanna Kułaga i zainicjowała nasze szkolne czytanie fragmentu tej ponadczasowej powieści. Przedstawiciele klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wraz z panią dyrektor odczytali fragment ostatniego rozdziału opisujący mrożącą krew w żyłach walkę Ursusa z turem, spektakularne zwycięstwo niewolnika nad potężnym zwierzęciem oraz dokonane pod presją tłumu ułaskawienie Ligii oraz Ursusa przez Nerona. Wspólnie z pisarzem przeżywaliśmy chwile grozy podczas igrzysk na rzymskiej arenie oraz cieszyliśmy się z ocalenia bohaterów i ich wielkiej miłości.

W świat starożytnego Rzymu pomogli nam przenieść się niektórzy uczniowie, którzy przebrali się za Ligię, Winicjusza, walecznych Rzymian czy też pełne gracji Rzymianki.

Na koniec naszego Narodowego Czytania pani dyrektor zachęciła uczniów, by w dalszych latach swojej edukacji sięgnęli po tę niezwykłą powieść i przeczytali ją w całości.

E.D.



Skip to content