Pierwszy wyjazd edukacyjny w ramach projektu 3.2.1. START

Pierwszy wyjazd edukacyjny w ramach projektu 3.2.1. START

Kolosy 2015 A2 (420×594+3 mm).inddNareszcie!

Pierwszy wyjazd edukacyjny w ramach projektu 3.2.1. START na Ogólnopolskie Spotkania Podróżników i Alpinistów – czyli popularne Kolosy w Gdyni.

W dniu wyjazdu 11 marca 2017 r.  pogoda była deszczowa, ale nie miało to znaczenia, bo do hali Arena zawiózł nas bus. Zjechało się tam chyba całe Trójmiasto. Kolejka do wejścia była długa i przesuwała się rytmicznie w oczekiwanym kierunku. Ludzie – w różnym wieku, niektórzy z karimatami i plecakami, wypełnili bardzo szybko wnętrze obszernej hali. Ci co przyjechali później, czekali na deszczu, aż ktoś już zaspokoi swoją ciekawość i opuści arenę.

My nie zamierzaliśmy wychodzić. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentacje z rejsu na Spitsbergen i dowiedzieliśmy się między innymi o tym, że ze względu na topnienie lodowca żeglarze nie mogą liczyć na dokładne mapy, a podróżowanie w tych rejonach to pasmo nieustających niespodzianek pogodowych i technicznych. Na dużym ekranie zaprezentowano kolejną podróż, też w kierunku północnym, na Alaskę. Oprócz pokazanej dzikiej przyrody, zabudowań pamiętających czasy Londona, zafascynowały nas fantazyjne totemy, które do dziś budują mieszkańcy Alaski wzorując się na indiańskich.

Nasza opiekunka Małgorzata Ługin stwierdziła, że obejrzane prezentacje dostarczyły nam za mało emocji, więc przez godzinę stała w kolejce, aby umożliwić nam wejścia na spotkanie, może nie z kolosem, ale herosem polskiego i światowego kajakarstwa, które miało się odbyć w małej sali dla ograniczonej liczby słuchaczy. Cudem weszliśmy i usiedliśmy na podłodze, u stóp pana Aleksandra Doby, który z werwą i dowcipem opowiadał o swoich wyczynach. Ten starszy pan (ur. 1946) jako pierwszy człowiek na świecie, samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Senegalu do Brazylii) wyłącznie dzięki sile własnych mięśni. Umie on cudownie opowiadać o swoich zmaganiach z naturą, techniką, a także własną wytrzymałością i silną wolą. Wyczyn ten powtórzył 2 lata później podczas drugiej Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej, przepływając kajakiem Ocean Atlantycki, w najszerszym miejscu pomiędzy Europą i Ameryką Północną. Aleksander Doba za swoją drugą wyprawę otrzymał od czytelników National Geographic tytuł Podróżnika Roku 2015, został również nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej otrzymał też nagrodę podróżniczą Super Kolos 2011 – za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów. Opłynął on także kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Pan Aleksander Doba to dwukrotny Złoty, Srebrny i Brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Planuje on przepłynąć z Ameryki Północnej do Europy (od maja do września tego roku), więc będziemy trzymać za niego kciuki, aby mu się powiodło, bo wtedy będzie można go posłuchać na dużej sali w gdyńskiej arenie na Kolosach w przyszłym roku.

Zachęcamy do śledzenia poczynań naszego nowego idola w Internecie i do zobaczenia na Kolosach w przyszłym roku.

Uczniowie klas trzecich gimnazjum w Kielnie

                                                                  wraz z opiekunką grupy przyrodniczej

 



Skip to content