I miejsce w województwie za projekt „Co będzie w przyszłości łączyło Polskę ze Skandynawią?”

I miejsce w województwie za projekt „Co będzie w przyszłości łączyło Polskę ze Skandynawią?”

I miejsce w województwie

uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kielnie w projekcie morskim

16 czerwca 2014 r.  podsumowany został projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską”, w którym uczestniczyło w dwóch latach szkolnych 2012/2013 oraz 2013/2014 ok. 12 000 dzieci z klas piątych z Pomorza. Podczas konferencji ogłoszono wyniki Konkursu Projektów organizowanego przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2013/2014.

W tym roku szkolnym do konkursu zgłoszonych zostało aż 441 prac uczniowskich grup projektowych z całego województwa (ponad 3,5 tys. uczniów zgłosiło się do konkursu). Siedmioosobowa Komisja powołana przez Dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego dokonała oceny zgłoszonych prac konkursowych. 69 prac konkursowych zostało wyróżnionych, co oznacza, że 506 uczniów zostało nagrodzonych wyjazdem na wakacyjny 8-dniowy obóz żeglarski. Maksymalną ilość 25 punktów zdobyły dwie prace konkursowe i zajęły pierwsze miejsce w województwie. Były to grupy uczniowskie ze Szkoły Podstawowej w Kielnie i ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Chełmach.

Zwycięska grupa naszej szkoły realizowała projekt z pierwszego obszaru „Morze Bałtyckie” pt. „Co będzie w przyszłości łączyło Polskę ze Skandynawią?”. Efektem pracy tej grupy było zbudowanie tunelu morskiego łączącego Gdańsk-Westerplatte z Karlskroną. Zespół projektowy w składzie: Amelia Biernat, Weronika Garzombke, Patryk Grablowski, Paulina Grzeńkowska, Weronika Kurt, Patrycja Lassin, Julia Parchem, Natalia Różankiewicz pokazać wszystkim, że taki tunel w przyszłości jest możliwy do zbudowania. Druga grupa ze szkoły zajęła w województwie IV miejsce, a ich obszar tematyczny dotyczył mieszkańców krajów nadbałtyckich i związany był z tematem pt. „Kim byli Wikingowie i jakie mieli obrzędy, zwyczaje i obyczaje?”. Efektem prac grupy było zbudowanie łodzi Wikingów (drakkara) i 40 minutowy występ w przedstawieniu „Wikingowie – Wojownicy Północy” połączonego z legendami o bogach i przesądach morskich. Skład grupy projektowej był następujacy: Kamila Bieszke, Natalia Hallmann, Hubert Hinz, Kacper Ladmann, Jan Procner, Jakub Rohde, Oskar Wilk, Przemysław Willa. Koordynatorem projektów był pan Waldemar Kozakow.

Uczniowie klasy V z wielkim zaangażowaniem pracowali w ramach projektu. Poszerzyli swoją wiedzę z zakresu edukacji morskiej, wykorzystali wiedzę już zdobytą i powiązali ją z praktyką. Obie grupy uczniów: 1 i 2 wezmą udział w obozie żeglarskim organizowanym przez Fundację „NAWIGARE” Mateusza Kusznierewicza. Obóz jest nagrodą w konkursie projektów i jest całkowicie bezpłatny dla uczniów ( a jego wartość to około 23 tysiące złotych). Każdy turnus będzie trwał 8 dni, z czego 4 dni to zajęcia stacjonarne z zakwaterowaniem w ośrodku – marinie w Jastarni.

 

Waldemar Kozakow

Zapraszamy na blog zwycięskiego projektu: http://tunelmorski.blogspot.com

Zapraszamy na blog projektu „Wikingowie – Wojownicy Północy”: http://wikingkielno.blogspot.com/



Skip to content