Warsztaty w Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego

Warsztaty w Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego

W ramach innowacji przyrodniczej „Ciekawy świat wokół nas” uczniowie klas 2a i 2c wzięli udział w warsztatach, które poprowadziła dr inż. Katarzyna Żółkoś i dr Agnieszka Sadowska. Obie panie na co dzień są pracownikami naukowymi na Wyspie Przyrodników znajdującej się w Górkach Wschodnich.

Podczas warsztatów na Wyspie Sobieszewskiej dzieci miały możliwość pracy w laboratorium biologicznym, gdzie pani dr Agnieszka Sadowska przedstawiła drugoklasistom budowę mikroskopów. Dzieci oglądały przeróżne preparaty: łodygi dyni, lipy, skórki pomidora oraz wzbudzające największą euforię – żywe owady. Zdobytą wiedzę wykorzystały w praktyce  tworząc samodzielnie preparaty mikroskopowe z mchu. Dzięki nim podziwiały komórki, z których zbudowana jest każda roślina.

Kolejnym tematem warsztatów był „Brzeg morski i jego mieszkańcy”. Dr inż. Katarzyna Żółkoś oprowadziła nas po wydmie usytuowanej na terenie jednostki badawczej UG. Dzieci zostały poproszone o wykonanie szkicu wybranej rośliny nadmorskiej porastającej wydmę. Zbierały również muszle organizmów morskich. Aby dowiedzieć jakie stworzenie je zamieszkiwały dzieci udały się do laboratorium, gdzie otrzymały klucze do oznaczania organizmów. Dzięki kluczom same odszukały właścicieli muszli i poznały ich nazwy.

Pogoda i nastroje dzieci iście wakacyjne, choć za nami pracowity dzień w Stacji Biologicznej. Każde dziecko mogło się dziś stać prawdziwym naukowcem. Być może któreś z dzieci powróci tu jako student …

 

Anna MischkaSkip to content