05 maj AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE”
„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”
/ Marek Edelman/
19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.
22 kwietnia 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kielnie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.
W obchody rocznicy zaangażowani byli uczniowie całej szkoły. Gimnazjaliści obejrzeli film: „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. W szkole podstawowej nauczyciele przeprowadzili pogadanki, których celem było zobrazowanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów.
By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, klasy VI-te własnoręcznie przygotowały papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później wręczali nauczycielom, uczniom i mieszkańcom Kielna, przypominając o rocznicy powstania w getcie warszawskim. Została również wykonana gazetka przybliżająca wszystkim cele akcji.
Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
Aleksandra Golik