Dlaczego statek pływa? – poszukiwanie odpowiedzi w ramach programu „Kompetencje na 6”

Dlaczego statek pływa? – poszukiwanie odpowiedzi w ramach programu „Kompetencje na 6”

Jachty są stworzone do celów turystyczno-sportowych, a statki służą do transportu ludzi i towarów. Jedne są małe przeznaczone tylko dla kilku osób, a inne są potężne i pozwalają na to, by tysiące ton towarów lub setki osób przemieściło się z jednego miejsca w inne. Jakie zasady obowiązują w konstruowaniu pojazdów wodnych?

W czasie zajęć uczniowie poznali najważniejsze zasady obowiązujące przy konstruowaniu statków. Wykonali doświadczenia, dzięki którym sprawdzili, dlaczego jedne przedmioty toną, a inne utrzymują się na wodzie. Główne zadanie jednak polegało na skonstruowaniu wybranego modelu statku lub żaglówki. W tym celu dzieci wcieliły się w role konstruktorów i korzystając z instrukcji, stworzyły przestrzenne modele. Następnie sprawdziły, czy ich modele rzeczywiście utrzymują się one na wodzie.
Podczas zajęć uczniowie trenowali umiejętności pracy zespołowej, rozwijali predyspozycje i zdolności poznawcze, kształtowali pozytywny stosunek do nauki oraz rozwijali ciekawość w poznawaniu otaczającego świata.

 

Maja LittwinSkip to content