Dzień chemika – podsumowanie

Dzień chemika – podsumowanie

Międzynarodowy Dzień Chemika

 W 1869 roku chemik Dymitrij Mendelejew zaprezentował światu układ okresowy pierwiastków chemicznych. Wszystkie wówczas znane pierwiastki zestawił w tabeli, szeregując je według mas atomowych. Układ okresowy nieco zmienił kształt od czasów Mendelejewa, ale jego struktura pokazująca okresowość, właściwości pierwiastków pozostała oczywiście taka sama.

Nasza szkoła dołączyła do obchodów Dnia Chemika. Z tej okazji dla podkreślenia, że tablica pierwiastków jest jednym z najważniejszych osiągnięć nauki, uczniowie  tworzyli wg własnego pomysłu układy okresowe pierwiastków chemicznych.

Wszystkie  prace,  dumnie nadały „chemiczny wystrój” na szkolnym holu. Uczniowie wzięli  również udział w chemicznej grze pn. „Korytarz zagadek” –  zorganizowanej także z okazji Dnia Chemika.

Dzięki umiejętności korzystania z układu okresowego młodzież świetnie poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami! Doskonale przecież wiemy, że Tablica Mendelejewa jest czymś więcej niż tylko katalogiem wszystkich znanych pierwiastków. Stanowi ona w istocie okno na wszechświat, pomagając naukowcom przewidywanie właściwości materii na Ziemi i w pozostałej części wszechświata.

 

Koordynator projektu: Sylwia Kołomecka

 Skip to content