Dzień Świadomości Autyzmu – poniedziałek 4 kwietnia

Dzień Świadomości Autyzmu – poniedziałek 4 kwietnia

2 kwietnia obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu. Jako placówka z oddziałami integracyjnymi, w której uczą się osoby ze spektrum autyzmu (autyzmem i zespołem Aspergera) włączamy się w obchody tego dnia. W szkole będzie to dzień 04 kwietnia 2022 r.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to nie choroby, ale inny, odmienny sposób doświadczania świata. Wśród osób ze spektrum autyzmu są takie, które radzą sobie bardzo dobrze, są i takie, które doświadczają pewnych trudności, szczególnie w sferze społecznej. Osoba z autyzmem i zespołem Aspergera może mieć trudność z odczytywaniem emocji, rozumieniem sytuacji społecznych, zasad, żartów. Również ich układ nerwowy funkcjonuje inaczej – niektóre bodźce może odbierać intensywniej, a niektóre bardzo słabo. Wielu z nich ma trudności sensoryczne i nadwrażliwość, szczególnie na dźwięki. Odbierają je znacznie mocniej niż my. Często głośny dźwięk wywołuje u dziecka w spektrum fizyczny ból.

Chcielibyśmy uwrażliwić naszych uczniów na potrzeby osób w spektrum autyzmu. Dlatego w poniedziałek, 4 kwietnia, proponujemy, aby wszyscy ubrali się na niebiesko (kolor kojarzony z autyzmem) oraz wyłączymy na cały dzień dzwonki, aby bardziej niż zwykle zadbać o komfort naszych podopiecznych.

Zapraszamy do udziału w akcji

 Skip to content