Grupy gimnazjalne z Projektu 3.2.1. odwiedzają Centrum Powiadomienia Ratunkowego

Grupy gimnazjalne z Projektu 3.2.1. odwiedzają Centrum Powiadomienia Ratunkowego

W piękny, pogodny dzień 9 maja 2018 r. w ramach Projektu 3.2.1 Start kilkunastu uczniów – uczestników zajęć Poznajemy Ziemię odwiedziło Centrum powiadomienia Ratunkowego, gdzie przekonaliśmy się, jak naprawdę wygląda praca dyspozytorów obsługujących dzwoniących na numer 112.

Okazało się, że gdyby trzeba było skorzystać z pomocy tego centrum, będąc za granicą, do poszkodowanych dotrze pomoc tamtejszych służb.

Uczniowie po prelekcji przeprowadzonej przez pracowników centrum, która była bardzo ciekawa i pouczająca, mogli zobaczyć jak pracują dyspozytorzy przy pulpitach i co pojawia się na ekranach zgłoszeniowych.

Zaskakujące było to, że podczas rozmowy w czasie telefonicznego alarmu wypadkowego odbierający zgłoszenie widzi numer telefonu i personalia jego posiadacza, a na multimedialnej mapie może zlokalizować miejsce jego pobytu. Prelegenci mówili, że mimo to mają bardzo dużo fałszywych zgłoszeń, co niezmiernie przeszkadza im w pracy. Zdarza się, że na ten numer dzwonią, nieświadomie dzieci bawiące się telefonem. Na szczęście numery dzwoniących automatycznie są weryfikowane i już na początku rozmowy dyspozytor dowiaduje się, że właśnie dzwoni ktoś, kto wcześniej wszczął fałszywy alarm.

Uświadomiliśmy sobie, że podczas naszych  podróży w nieznane rejony warto zapamiętywać nazwy mijanych miejscowości, numery dróg, bo te informacje pozwolą ratownikom szybko dotrzeć na miejsce wypadku. Ważne jest również, aby nie bać się udzielać pierwszej pomocy, bo przy ratowaniu życia najbardziej liczy się czas. Ludzie przyjmujący zgłoszenia umieją nawet przez telefon poinstruować świadka wypadku, co robić i jak się zachować w czasie oczekiwania na przyjazd ratowników.

Po wizycie w Centrum Powiadomień Ratunkowych, pojechaliśmy na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przy holu znajdowała się wystawa przedstawiająca karboński las bursztynowy. Można było tam obejrzeć bursztyny, w których zostały uwięzione owady. Na koniec opiekunka naszej grupy zrobiła nam zdjęcie pod ogromnym szkieletem wieloryba.

Niechętnie wracaliśmy do Kielna, bo wiosna w mieście też jest piękna i ciągnęło nas do parku czy też na plażę.

 

                                                                               Uczniowie klas gimnazjalnych

                                                                                  w Kielnie wraz z nauczycielem



Skip to content