Relacja z realizacji programu „Technologie z klasą I”

Relacja z realizacji programu „Technologie z klasą I”

Organizatorem programu jest Fundacja Uniwersytet Dzieci.

Patronat honorowy MEN

Blok: Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Podczas lekcji uczniowie, na podstawie historii o Pocztówkowej Krainie, sprawdzili, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z umieszczaniem w Internecie swoich zdjęć czy informacji o sobie i innych. Uczniowie ułożyli kodeks zasad bezpiecznego publikowania w sieci. Dowiedzieli się także, jak się zachować, kiedy niepożądany materiał mimo wszystko trafi do Internetu.

Blok: Do czego człowiek wykorzystuje roboty?

Obecnie roboty i zautomatyzowane maszyny występują niemal w każdej sferze naszego życia. Są wykorzystywane do prac na wysokościach lub pod wodą, w miejscach trudno dostępnych dla ludzi, ale również w Kosmosie, szpitalach, nauce.

  1. Czy roboty kiedyś całkiem zastąpią ludzi w pracy?
  2. Jak rozwój technologii wpłynął na nasze dzisiejsze życie?
  3. Czy we współczesnych fabrykach pracują jeszcze ludzie, czy już roboty?

Na te pytania próbowaliśmy znaleźć odpowiedź podczas kolejnego bloku, który realizowaliśmy w ramach programu „Technologie z klasą I”.

Uczestnicy zajęć, pracując w zespołach, przetestowali ręczny sposób składania samochodów, a następnie podczas symulacji pracy na linii produkcyjnej sprawdzili, w jaki sposób automatyzacja produkcji polepszyła jej wydajność. Samodzielnie wytypowali cechy człowieka i robota, rozmawiając o sytuacjach, w których robot może zastąpić człowieka.

Kolejne zajęcia w ramach programu już niebawem.

 

Anna MischkaSkip to content