Uczestnicy Projektu 3.2.1. Start w byli w Operze Bałtyckiej

Uczestnicy Projektu 3.2.1. Start w byli w Operze Bałtyckiej

 

 

Piękny włoski język, niezwykła charakteryzacja i wzruszająca historia opowiedziana poprzez śpiew. W sobotę 3 marca 2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych mieli możliwość obejrzenia Opery włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego pt. ,,Nabucco”. Była to opowieść o żądzy władzy, nienawiści do siostry i ojca, o potędze wiary i miłości.

Tłem wydarzeń są początki „niewoli babilońskiej” – Żydów. Akcja ma miejsce w Jerozolimie i Babilonie, ok. 587 r p.n.e.. Żydzi liczą na to, że od niewoli wybawi ich córka babilońskiego władcy Nabucca – Fenena. Na czele wojsk agresora stoi druga jego córka Abigail. Nabucco na polu walki rozpoznaje Fenenę i bierze ją w ramiona. Fenena wraca do Babilonu, gdzie rządzi pod nieobecność ojca. Nie podoba się to jej siostrze, która wraz z arcykapłanem boga Baala postanawia odebrać jej władzę. Ogłasza śmierć Nabucca chcąc przejąć koronę. W tym momencie wraca ogarnięty obłędem Nabucco, który żąda, aby oddano mu hołd jako bogu. Za swą pychę, zostaje natychmiast ukarany- razi go piorun.

Abigail, której udaje się zasiąść na tronie, rozkazuje zgładzić Fenenę i Żydów oraz uwięzić Nabucca. Ten widzi córkę prowadzoną na śmierć. Prosi o pomoc Boga. Tym razem zostaje wysłuchany. Gdy Fenena żegna się ze światem, pojawia się Nabucco. Posąg Baala rozpada się i zabija Abigail. Nabucco ogłasza Żydom wolność.

 

Anetta WróblewskaSkip to content