WYJAZD DO TEATRU WYBRZEŻE NA WARSZTATY I SPEKTAKL ,,RUSCY”

WYJAZD DO TEATRU WYBRZEŻE NA WARSZTATY I SPEKTAKL ,,RUSCY”

18 października 2019 r. uczniowie klasy 7 b i 8 b wybrali się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wzięliśmy udział w warsztatach, których myślą przewodnią była Polska. Pani prowadząca zajęcia zadała nam pięć pytań dotyczących tego, co to znaczy być Polakiem i co to dla nas oznacza. Następnie podzieliliśmy się na drużyny i odczytywaliśmy nawzajem swoje odpowiedzi.

Kolejnym zadaniem było wykonanie z dostępnych materiałów makiety, która miała kojarzyć się z naszą ojczyzną. Wszystkie zespoły wykazały się kreatywnością. Gdy zakończyliśmy pracę, podchodziliśmy po kolei do makiet i analizowaliśmy, co dokładnie każdy element może oznaczać. Okazało się, że najważniejszymi symbolami Polski są np.: flaga, orzeł i piękne krajobrazy.

Ostatnim zadaniem było zapisanie odpowiedzi na pytania ,,Kto ty jesteś ?’’. W odpowiedzi mieliśmy wyrazić własne przemyślenia i refleksje.

Nadszedł czas na podsumowanie zajęć. Usiedliśmy w kole i każdy z nas przedstawił własną opinię o warsztatach. To była ważna lekcja o tym, co to znaczy być Polakiem.

Adriana Kordyś, kl. VIIIb

Dnia 18 października naszą grupą pojechaliśmy do teatru na przedstawienie pt. „Ruscy”. Sztuka ta opowiada o repatriantach, czyli o Polakach, którzy byli zmuszeni opuścić swoją Ojczyznę. Pokazała także dalsze losy i problemy które napotkali Polacy którzy chcieli wrócić do Polski.

Główną postacią tej sztuki była Natasza, która za wszelką cenę chciała wrócić do Polski. Aby potwierdzić swoją polskość, musiała wykazać się wiedzą o historii Polski. Było to problematyczne ze względu na długi pobyt w Kazachstanie i brak możliwości zdobycia tam tej wiedzy. Długie lata przebywania poza Ojczyzną było celowym zabiegiem Rosjan, żeby pozbawić repatriantów swoich korzeni, kultury i tradycji. Głównej bohaterce jako jednej z nielicznych udało się pokonać tą wydawać by się mogło najtrudniejszą barierę i udaje jej się wrócić do Polski. Niestety wyobrażenie o kraju ojczystym, a realia w których znalazła się Natasza bardzo się od siebie różniły. Rosyjski akcent kobiety powodował to, że wszyscy mówili o niej Ruska. Repatrianci doznali tylu krzywd od Rosjan, a kiedy udało im się wrócić ze Wschodu do Ojczyzny, to rodacy nazywali ich najgorzej kojarzącym im się słowem – Ruscy. Powrót Polaków do kraju nie był dla nich prosty. Mieli duże trudności, aby na nowo znaleźć swoje miejsce w Ojczyźnie. Nikt z rodaków nie chciał ich przyjąć ani im pomóc z uwagi na to że nie traktowali ich jak prawdziwych Polaków.

Ta sztuka wywarła na nas duże wrażenie. Przedstawiła nam na przykładzie konkretnych osób trudne przeżycia repatriantów. Ich losy uświadomiły nam, jak bardzo można kochać Ojczyznę i za wszelką cenę chcieć do niej wrócić. Nie jest ważne to, czy mieszka się w kraju, czy poza nim, ważne jest to by czuć się Polakiem. To przedstawienie teatralne pokazało nam, że powinniśmy pomagać naszym prześladowanym rodakom w powrocie do Ojczyzny oraz zadbać o to, aby umieli odnaleźć się w naszym kraju.

 

      Karina Szenk, kl. VIIb



Skip to content